SWIFT

Metoda i źródłoOpisNarzędzie wspierająceZastosowanieZaletyWady
SWIFT (Structured “What if” Technique) [1], [5]SWIFT jest odmianą „burzy mózgów” prowadzoną w celu identyfikacji niebezpiecznych zdarzeń, ich przyczyn i konsekwencji oraz zaproponowania środków ograniczających ryzyko. Analiza SWIFT jest najczęściej prowadzana po wstępnej analizie zagrożeń (np. metodą  PHA).PHAWorks® 5Pierwotnie została użyta do badania zagrożenia chemicznego i petrochemicznego; technika ta jest obecnie szeroko stosowana w odniesieniu do systemów, procedur w dowolnego typu instytucjach.Bardzo elastyczna i ma zastosowanie do każdego rodzaju systemów, działań, procesów; jest szybsza i mniej czasochłonna niż HAZOP; tworzy szczegółowy i możliwy do audytu zbiór dowodów, dokumentów procesu identyfikacji zagrożeń.Nadaje się przede wszystkim do stosunkowo prostych systemów; działa na poziomie systemu, więc może się zdarzyć, że zagrożenia niższego poziomu zostaną pominięte; w dużej mierze zależy od przygotowanych wcześniej list kontrolnych.

Structured “What if” Technique (SWIFT)
Metoda SWIFT jest sesją „burzy mózgów”, w której grupa ekspertów ze szczegółową wiedzą o przedmiocie analizy gromadzi odpowiedzi na pytania typu „co by było”, aby zidentyfikować potencjalne niebezpieczne zdarzenia, ich przyczyny, konsekwencje i istniejące zabezpieczenia, a następnie proponuje alternatywne rozwiązania w celu ograniczenia ryzyka [5]. Metoda została pierwotnie opracowana jako prostsza alternatywa dla HAZOP. Technika ta jest obecnie szeroko stosowana w przypadku różnych systemów, przedsiębiorstw, procedur, organizacji [1]. Analiza SWIFT jest najczęściej prowadzona po wstępnej analizie zagrożeń (PHA). Metoda może być stosowana na wszystkich etapach procesu oceny ryzyka.

Cele metody obejmują [5]:

• Identyfikację wszystkich niebezpiecznych zdarzeń wraz z ich przyczynami i skutkami;
• Ocenę stosowanych zabezpieczeń.

Główne zalety SWIFT [1], [5]:

• Elastyczna i ma zastosowanie do każdego rodzaju systemów, działań, procesów na dowolnym etapie cyklu życia;
• Wymaga minimalnego przygotowania zespołu;
• Jest mniej czasochłonna niż inne tego typu techniki, takie jak HAZOP;
• Podczas gdy często do oceny ryzyka stosuje się jakościową lub „półilościową” formę oceny ryzyka i określania priorytetów działań, SWIFT może również służyć do identyfikacji ryzyka i zagrożeń w ujęciu ilościowym;
• W ramach SWIFT powstaje szczegółowy i możliwy do weryfikacji zapis procesu identyfikacji zagrożeń.

Główne wady metody [1], [5]:

• Jest silnie zależna od doświadczenia i wiedzy zespołu;
• Analiza realizowana na wysokim poziomie i może nie ujawnić złożonych lub skorelowanych przyczyn;
• Jest w dużym stopniu zależna od sporządzonych wcześniej list kontrolnych;
• Jest trudna do audytu, kontroli.

Do góry